У закарпатській Колочаві діє унікальний скансен «Старе село»

Це перший сільський музей архітектури та побуту на Закарпатті, який відтворює матеріальне, духовне та культурне життя регіону. Музей розміщений у місцевості «Чертежик» під полониною Красною. «Старе село» у Колочаві сьогодні налічує близько двох десятків житлових і господарських будівель з предметами домашнього побуту і художніми творами ХIX-XX ст. колочавців. Село поєднало культури гуцулів, бойків, лемків, угорців, румунів, німців, євреєв, чехів та словаків.

Відвідувачі можуть оглянути будинок кузні 1930-1940-х років, де розміщені знаряддя праці зі всієї України та будинок угорської жандармерії.

Привертає увагу житлова «хижа» — будинок першої половини ХХ ст. з унікальною колекцією ткацтва (колочавські полотна, одяг, рушники, вишиванки, взірці весільного вбрання, старовинний ткацький верстат тощо).

Особливо цікаво оглянути трисекційний будинок сільської школи з «літнім» класом (просто неба), де одночасно навчалися колочавські діти різного віку. Читати тодішні школярі вчилися з церковних книг, а писали на невеличких дощечках грифликами.

У 1920-х роках кожний десятий житель села був євреєм. Єврейський комплекс у скансені відображає життя та побут цієї частини населення. В єврейській «Корчмі у Вольфа» всі бажаючі могли випити децу (100 г) горілки та закусити. Коли ж у чоловіка закінчувалися гроші, то він починав брати «на віру» (у борг). Всі боржники записувалися у боргову книгу, яка лежить на прилавку єврея-корчмаря.
Кімната єврея презентує те, що він належав до найбагатшої верстви сільського населення та мав добре влаштований побут. Вітальню єврей здавав приїжджим. До «бужні» (єврейський молитовний дім) чоловіки щосуботи сходилися на молитву. Тут вони запалювали свічки у мінорі (семисвічнику) та, взявши написані на івриті молитовники, приступали до молитви.

У скансені оформлені хати вівчаря, тесляра та «сабову» (будинок кравця).

У березні «Старе село» вкривається квітом крокусів (рідкісних квітів — шафрану Гейфеля), на що з’їжджаються подивитися туристи звідусіль. Популярною місцевою атракцією є Фестиваль ріплянки (місцева страва з картоплі, кукрудзяної муки, бринзи), який проводиться в скансені щодругої суботи червня.

У Колочаві розміщені ще кілька цікавих музеїв, зокрема: «Радянська школа», «Чеська школа», Івана Ольбрахта, церква Святого Духа та інші.

Час роботи скансену:
10:00-19:00