Липова алея в Ужгороді – найдовша в Європі

Туристична привабливість Ужгорода формується не тільки столітнім архітектурним надбанням, але й природнім.

Особливою родзинкою міста є липова алея, що розташована по правій стороні річки Уж, та простирається від набережної Незалежності до Студентської набережної. За різними оцінками, її довжина складає близько 2,5 км, а кількісно понад 300 дерев.

Алея з’явилась у задуму у 20-х роках минулого століття, в головах чеських архітекторів, що здійснювали забудову нового мікрорайону Галаго (Галагов).

Її місія, не тільки дарувати ужгородцям та гостям міста свіже повітря, створювати затишок від спеки, та місце відпочинку, але я укріплювати корінням набережну, що захищає місто від паводків.

Цікаві факти:

Липова алея в Ужгороді складається з кількох видів лип, що цвітуть по черзі, з травня по липень, кожний сорт приблизно протягом двох тижнів.

У результаті цвітіння лип в місті триває понад місяць, що по своєму є цікавим та привабливим процесом в багатьох жителів міста.

На конкурсі “7 чудес Закарпаття” липова алея в Ужгороді посіла 5 місце.

Легенда: чеські біологи, що здійснювали підбір та посадку лип в Ужгороді, під одним з дерев залишили послання майбутньому поколінню, але точно ніхто не знає, де саме ця капсула.

Липова алея є улюбленим місцем, для проведення відпочинку, екскурсій, серед визначних місць Ужгорода, розпочинається від будівлі лінгвістичної гімназії ЗОШ №1 (колишній будинок Губерніум, будівля цивільної управи Підкарпатської Русі, що на початку 1920-х років була міщанська дівоча школа.

Далі, прямуючи уздовж алеї можна побачити і пам’ятник Августину Волошину, площу Пушкіна, будівлю Національного банку, школа Масарика, а нині ЗОШ №3, медичний факультет УжНУ, площа президента чехословацької республіки Масарика, транспортний міст, гуртожитки УжНУ, палац дітей та юнацтва, стадіон Авангард, підвісний міст.

В окремих місцях, липова алея дотикається до мабуть найвідоміших дерев міста Ужгород- сакур.

Липова алея в Ужгороді є зручним місцем для відпочинку, катання на велосипеді, пробіжки чи просто прогулянки в місті, адже оминає транспортні артерії міста.

Олександр Коваль